Wakacje składkowe od ZUS dla przedsiębiorców to rozwiązanie, które zwalnia z płacenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz FGŚP w jednym, wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Skorzystanie z wakacji składkowych nie będzie miało wpływu na uprawnienie do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie, w którym przedsiębiorca będzie podlegać zwolnieniu, składki na jego własne ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywanej działalności będą finansowane z budżetu państwa.
Z rozwiązania po raz pierwszy będzie można skorzystać w grudniu 2024 roku za sprawą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 12 czerwca 2024 roku i tym samym zacznie obowiązywać od 1 listopada 2024 roku.
Kto i kiedy może skorzystać z wakacji składkowych?
Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne wyłącznie przedsiębiorcy. A to oznacza, że nie obejmuje składek osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników. Dodatkowo nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.
Rozwiązanie to jest dobrowolne więc przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać.
Z ulgi mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG, którzy:
-
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
- w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro;
-
- jako ubezpieczeni w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywali pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
-
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczeni podlegali ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym na:
-
- ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz chorobowe, jeżeli deklarował objęcie tym dobrowolnym ubezpieczeniem
-
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Pierwszy raz z ulgi będzie można skorzystać opłacając składki za grudzień 2024 r. W takiej sytuacji wniosek należy złożyć do końca listopada 2024 r.
W kolejnych latach będzie obowiązywać zasada analogiczna, wniosek o skorzystanie z rozwiązania należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez przedsiębiorcę miesiąc zwolnienia ze składek.
Jak skorzystać z wakacji składkowych?
Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych, będzie musiał złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu PUE ZUS.
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Czyli, jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, by to grudzień był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie.
Ponadto należy pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych z uwzględnieniem danej ulgi. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.
Czy wakacje składkowe to same korzyści?
Z założenia wakacje składkowe mają być wsparciem dla mikroprzedsiębiorców, które relatywnie odciąży ich z co roku wyższych zobowiązań składkowych. Jak informuje ministerstwo rozwiązanie będzie corocznie umożliwiało obniżenie obciążeń związanych z ubezpieczeniem społecznych, podczas jednoczesnej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej umożliwiającej uzyskiwanie przychodów.
Gdzie więc tkwi haczyk? Jeżeli przedsiębiorca skorzysta z wakacji składkowych to nie zapłaci składek społecznych i FP oraz FGŚP, a to bezpośrednio przełoży się na zobowiązania podatkowe oraz ewentualne składki zdrowotne w zależności od wybranej formy opodatkowania.
Dzieje się tak dlatego, że opłacone składki społeczne i FP oraz FGŚP przy opodatkowaniu skalą podatkową lub podatkiem liniowym pomniejsza dochód do opodatkowania oraz wyliczenia składki zdrowotnej w okresie zapłaty. Analogicznie na ryczałcie opłacone składki społeczne pomniejszają przychód do opodatkowania. Tym samym skorzystanie z ulgi i korzyść finansowa wpłynie na zwiększenie zobowiązań z tyt. zaliczki PIT/PPE oraz ewentualnie składki zdrowotnej.
Nie zmienia to jednak faktu, że korzyści przewyższają wartość zwiększenia zobowiązań z tytułu nieopłacenia składek za dany okres, dlatego zmiana jest jak najbardziej na plus.